Integrisani tehnički sistemi
ID: 0718
nosilac predmeta: Miloš V. Marko
nivo studija: master akademske studije
ESPB: 6
oblik završnog ispita: pismeni
katedra: opšte mašinske konstrukcije
cilj
Sticanje opštih i osnovnih znanja o integrisanim tehničkim sistemima, upoznavanje sa strukturom i pojmom tehničkog sistema kao celine, principima rada osnovnih komponenti sistema i osnovnim pristupima modeliranju i simulaciji. Osposobiti studente da razumeju složenost i postupke integracije sistema kroz preciznu i detaljnu opštu metodologiju. Razvijanje sposobnosti timskog rada i povezivanja znanja iz različitih oblasti. Osposobljavanje za dalje učenje.
ishod
Studenti će steći znanja koja će im u inženjerkom radu omogućiti da planiraju i realizuju složene procese modeliranja, simulacije i integracije tehničkih sistema. Stečeno znanje će koristi u inženjerskoj praksi za odabir baznih elemenata raznorodnih tehničkih sistema kao i povezivanje projektnih metoda. Biće osposobljeni za odgovoran timski rad.
sadržaj teorijske nastave
Integrisani tehničko-tehnološki sistemi: pojašnjenje i definicija pojma, osnovni pojmovi; IT sistemi: osnove razvoja i projektovanja IT sistema, struktura i osnovni elementi: aktuatori, senzori, kontroleri..., modularizacija i hijerarhizacija; Integracija: funkcionalna, prostorna; Metode projektovanja i povezivanja raznorodnih tehničkih celina; Uloga informacionih tehnologija; Mehaničke komponente i sklopovi; Električne komponente i sklopovi; Elektronske komponente i senzori; Mikrokontroleri i programabilni logički kontroleri (PLC); Hidrauličke komponente i sklopovi; Pneumatske komponente i sklopovi; Izvršni elementi; Upravljanje; Modeliranje i simuliranje IT sistema: proračunavanje i definisanje ponašanja sistema kao celine i međudelovanja pojedinih komponenti, računarski modeli i simulacije sistema; Proizvodni proces kao IT sistem: računarski integrisana proizvodnja, proces izrade proizvoda, automatizacija; Realizovanje raznorodnih IT sistema
sadržaj praktične nastave
Auditorne vežbe obuhvataju prezentaciju softverskih projektnih paketa i paketa za simulaciju i analizu. Takođe, radi se primer (proračunsko modeliranje i simulacija) relativno složenog aktuatorskog sistema (npr.:elektro-mehanički aktuator) kao reprezenta IT sistema. Po završenom proračunu i simulaciji, praktičan rad sa aktuatorom: merenje određenih parametara i prezentacija upravljanja; Tri seminarski rada: IT sistem kao celina; Proračun i simulacija EMA, HA ili PA; Modeliranje IT sistema.
resursi
Moodle (modularno, objektno orijentisano dinamičko okruženje za Internet edukaciju)
Predavanja, power point prezentacije, kompjuterska sala sa softverima za projektovanje i simulaciju , laboratorija za prikaz rada aktuatora, Hand out predavanja.
fond časova
ukupan fond časova: 75
aktivna nastava (teorijska)
novo gradivo: 20
razrada i primeri (rekapitulacija): 10
aktivna nastava (praktična)
auditorne vežbe: 10
laboratorijske vežbe: 5
računski zadaci: 0
seminarski rad: 12
projekat: 0
konsultacije: 0
diskusija/radionica: 0
studijski istraživački rad: 0
provera znanja
pregled i ocena računskih zadataka: 0
pregled i ocena laboratorijskih izveštaja: 0
pregled i ocena seminarskih radova: 13
pregled i ocena projekta: 0
kolokvijum sa ocenjivanjem: 0
test sa ocenjivanjem: 0
završni ispit: 5
provera znanja (ukupno 100 poena)
aktivnost u toku predavanja: 10
test/kolokvijum: 0
laboratorijska vežbanja: 15
računski zadaci: 0
seminarski rad: 45
projekat: 0
završni ispit: 30
uslov za izlazak na ispit (potreban broj poena): 45
literatura
1. M. Miloš: Integrisani tehnički sistemi – profesorske beleške (handouts) - Mašinski fakultet Beograd, 2012.
2. N. Avgoustinov: Modelling in Mechanical Engineering and Mechatronics – Springer, 2007
3. R. Dorf, R. Bishop: Modern Control systems – Pearson, 2011.
4. W. Bolton: Mechatronics-Electronic Control Systems in Mechanical and Electrical Engineering – Pearson, 2012.
5. B. Wilamowski, D. irwin: Control and Mechatronics – CRC Press, 2012.
Preuzeto sa www.mas.bg.ac.rs