Otpor broda
ID: 0273nosilac predmeta: Radojčić V. Dejan
nivo studija: master akademske studije
ESPB: 6
oblik završnog ispita: pismeni+usmeni
katedra: brodogradnja
cilj
1) Upoznavanje sa osnovama brodske hidrodinamike. Saznanje kako osnovni parametri brodske forme utiču na otpor broda.2) Sticanje znanja da se za uobičajene tipove morskih brodova odredi otpor primenom standardnih inženjerskih metoda, i analiziranjem rezultata modelskih ispitivanja.
3) Upoznavanje sa neuobičajenim tipovima/formama brodova sa gledišta otpora broda.
ishod
1) Fundamentalna znanja o brodskoj hidrodinamici neophodna za projektovanje uobičajenih tipova brodova.2) Osposobljenost da se izračuna otpor broda na nivou svakodnevne inženjerske prakse.
3) Poznavanje osnova modelskih ispitivanja i preračunavanja rezultata s modela na brod.
4) Osnovna saznanja o neuobičajenim brodovima i njihovim formama.
sadržaj teorijske nastave
Da bi se odredila snaga glavnog brodskog motora, neophodno je prethodno odrediti otpor broda. Ovaj se može dobiti modelskim ispitivanjima ili raznim približnim metodama. Nastava je prvenstveno orijentisana ka praktičnoj primeni brodske hidrodinamike u svakodnevnoj inženjerskoj praksi. Posebna pažnja se pridaje modelskim ispitivanjima koja su još uvek najpouzdanija, kao i ekstrapolaciji rezultata s modela na brod. Nastava se realizuje kroz sledeće nastavne celine: a) izračunavanje komponenti otpora broda, raščlana otpora prema ITTC preporukama, b) uticaj plitke i ograničene vode, v) modelska ispitivanja, korelacija modela s brodom, sistematske i statističke serije brodova, g) preporuke za izbor (projektovanje) brodskih formi i d) brzi nekonvencionalni brodovi.sadržaj praktične nastave
U okviru praktične nastave, težište je na izradi samostalnog projekta koji se, ukratko, sastoji u proračunu otpora za uobičajeni morski brod (formu), a koji je studentu već poznat iz predmeta Plovnost i stabilitet broda I;dobijeni rezultati će se koristiti i za projekt u predmetu Propulzija broda. Ovim se omogućava da student sagleda brod kao celinu, a sam otpor kao deo primenjene brodske hidrodinamike koja je nezaobilazna u procesu projektovanja broda. U okviru ovog dela nastave, student se obučava da otpor izračuna i uz pomoć računara, tj. da sam napravi odgovarajući matematički model. Pored ovog, pojedine nastavne celine koje su obrađene u okviru teorijske nastave, propraćene su i izradom računskih zadataka.
fond časova
ukupan fond časova: 75aktivna nastava (teorijska)
novo gradivo: 20razrada i primeri (rekapitulacija): 10
aktivna nastava (praktična)
auditorne vežbe: 8laboratorijske vežbe: 0
računski zadaci: 9
seminarski rad: 0
projekat: 8
konsultacije: 5
diskusija/radionica: 0
studijski istraživački rad: 0
provera znanja
pregled i ocena računskih zadataka: 0pregled i ocena laboratorijskih izveštaja: 0
pregled i ocena seminarskih radova: 0
pregled i ocena projekta: 10
kolokvijum sa ocenjivanjem: 0
test sa ocenjivanjem: 0
završni ispit: 5
provera znanja (ukupno 100 poena)
aktivnost u toku predavanja: 10test/kolokvijum: 0
laboratorijska vežbanja: 0
računski zadaci: 0
seminarski rad: 0
projekat: 30
završni ispit: 60
uslov za izlazak na ispit (potreban broj poena): 20
literatura
1) E. Lewis (editor): Principles of Naval Architecture (Chapter V – Resistance), SNAME, Jersey City, 1988)2) Sv. AA. Harvald: Resistance and Propulsion of Ships, John Willey &
Sons, 1983)
3) M. Hofman, D. Radojcic: Otpor i propulzija brzih brodova u plitkoj vodi, Masinski fakultet, Beograd, 1997)
4) A. J. W. Lap, J. D. Van Mannen: Fundamentals of Ship Resistance and Propulsion (Part A – Resistance), NSMB Publication 129A.
5)
Preuzeto sa www.mas.bg.ac.rs